Sjednávání hypotéky – co se skrývá za celým procesem?

Vlastnictví nemovitosti je jedno z největších bohatství a nejlepších forem uložených peněz, ke kterým se člověk během života dostane. Naprosté většině z nás se ale nepodaří koupit si byt nebo dům za hotovost. A tehdy přichází na scénu banky. Celý proces sjednávání hypotéky je často mnohem složitější, než si na začátku představujeme. Co všechno se za ním skrývá?

Krok 1: Oťukávání

V první fázi sjednávání hypotéky o vás banka potřebuje zjistit co nejvíce informací. Zatím o vás nic neví a chce si ověřit, že o peníze, které vám půjčí, nepřijde. Zajímá ji váš věk, rodinný stav i způsob obživy. Prověřuje si vaši finanční situaci (tedy stav vašich příjmů a výdajů) a zjišťuje, jaké další finanční produkty u jiných bank čerpáte.

Krok 2: Počítání majetku

Ve druhé fázi je pro banku důležité znát vaši majetkovou situaci. Určitě jste už slyšeli, že banky již nedávají 100% hypotéky, ale musíte si 10 – 20 % půjčované částky zajistit z vlastních zdrojů. Pokud je máte, skvělé. Pokud je nemáte, můžeme to spolu vyřešit. Osobně vám mohu zajistit dofinancování hypotéky a najít společně s vámi nejlepší řešení, jak na hypotéku dosáhnout.

Tip: Zjednodušte si to.
Obě dvě tyto fáze můžeme vyřešit společně během jednoho sezení. Celý proces sjednávání hypotéky si tak zkrátíte na pár malých kroků.

Krok 3: Hledání nejlepší nabídky

Ať už žádáte u kterékoli banky, reálnou nabídku od nich dostanete až na základě předchozích dvou kroků. Každá banka nabízí svým klientům něco trochu jiného. Často vám nejvýhodnější úvěr nabídne ta vaše. To ale nemusí platit vždy. V tuto chvíli přichází na řadu hypoteční poradci, kteří se v nabídkách jednotlivých bank orientují a dokáží pro své klienty domluvit speciální podmínky.

Tip: Ušetřete víc.
Jako hypoteční poradce mohu s jednotlivými bankami o nabídkách vyjednávat a vím, za které nitky v jednotlivých případech tahat. Společně tak můžeme dosáhnout na nejvýhodnější nabídku, kterou byste za jiných okolností třeba nedostali.

Krok 4: Posílání žádosti

Jakmile si vyberete, kterou banku o hypotéku požádáte, posílá se žádost. Jestli si hypotéku řešíte sami, v této fázi se obrňte trpělivostí a připravte se na dlouhé papírování.

Tip: Delegujte.
Pokud se do toho pustíme spolu, máte volno. Na základě dokumentace, kterou spolu sestavíme v předchozích krocích, za vás veškeré papírování zajistím sama a s bankou vyřídím všechny požadavky.

Krok 5: Prověřování

Po obdržení formální žádosti provádí banka skóring. Prověřuje si dodané informace a zjišťuje, v jakém stavu poptávaná nemovitost je a zda odpovídá odhadu. Tato etapa probíhá ve spolupráci s realitním makléřem a odhadcem nemovitosti a trvá zhruba týden.

Tip: Vyčkávejte.
Pokud na hypotéce děláme společně, nemusíte vůbec nic řešit a pouze vás na závěr informujeme o výsledku.

Krok 6. Papírování

Když je odhad hotový, začíná formální uzavírání smluv a schvalování úvěru. Banka následně odešle dokumenty k vašim rukám, abyste si je prostudovali a podepsali. Obvykle se jedná o obsáhlé spisy, ze kterých se lidem nezřídka zatočí hlava.

Tip: Šetřte se.
Veškerou dokumentaci s vámi ráda projdu a objasním vám případné dotazy a nejasnosti. Smlouvy navíc můžeme bez návštěv banky podepsat přímo u mě v kanceláři v době, kdy se to hodí vám.

Krok 7. Převod nemovitosti

Jakmile je hypotéka schválená, podepisuje se kupní smlouva a postupuje se už k té radostné fázi celého procesu – převodu nemovitosti.

Tip: Slavte.
Celý proces je za vámi a můžete se konečně radovat z nové nemovitosti. Blahopřeji! 🙂

Win-Win řešení pro všechny zúčastněné

Celý proces sjednávání hypotéky trvá zhruba měsíc, pokud se v jednotlivých fázích nevyskytnou žádné nestandardní komplikace. Pokud ano, je dobré mít svého hypotečního poradce, který je v oboru kovaný a díky tomu je schopný jakékoli nejasnosti hravě vyřešit za vás.

A bonus navíc – pokud si za svého hypotečního poradce vyberete mě, nestojí vás to ani korunu. Odměnu za svou práci dostanu od banky, se kterou hypotéku společně sjednáme. Win-Win řešení pro všechny zúčastněné.