oprava

Jak financovat nákladné zateplení? Využijte dotaci a výhodný úvěr k tomu

Ministerstvo životního prostředí nabízí lidem peníze na opravu staršího domu, případně na stavbu nového na jeho místě. Řeč je o dotačním programu Oprav dům po babičce a revoluci přináší ve způsobu vyplácení financí – na úsporná opatření lze získat peníze zálohově předem. Tím ale štědrý program nekončí. Úspěšní žadatelé budou moci od příštího roku získat také výhodný úvěr od stavebních spořitelen, který počítá s úrokovou sazbou kolem 4 %.

Získejte až milion korun na komplexní zateplení domu

Zájemci mohou od 26. září 2023 požádat o novou dotaci v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Podprogram nese název „Oprav dům po babičce“ a je určen vlastníkům rodinných domů či rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní, tj. zaměstnancům, zaměstnavatelům, osobám samostatně výdělečně činným, pracujícím důchodcům, pracujícím studentům a učňům, rodičům na mateřské dovolené.

Podmínkou čerpání zálohové dotace z programu Oprav dům po babičce je realizace optimálního zateplení, kterým bude dosaženo požadovaných energetických úspor. Dotace pokryje 50 % způsobilých výdajů. Na komplexní zateplení je možné získat až 1 milion korun. 

Dotace na podporu dalších úsporných opatření

Další nemalé částky lze čerpat v rámci dotačního programu NZÚ, a to v jedné žádosti, také na ostatní úsporná opatření. Může se jednat o instalace fotovoltaiky, výměnu zdroje tepla, ohřev vody, dešťovku, dobíjecí bod pro automobil a další. 

Bonus pro mladé rodiny a obyvatele z vybraných obcí

Podpora cílí na mladé rodiny, proto žadatelé obdrží rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě. Domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem dostanou bonus 10 % z celkové výše dotace. Žadatelé, kteří kromě dotace na zateplení požádají ve stejné žádosti o další úsporná opatření, dostanou kombinační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.

Z čeho financovat úsporná opatření? 

Velmi častou překážkou oprav a investic do zateplení starších domů bývá nedostatek vlastních zdrojů pro pokrytí rozdílu mezi dotací a celkovými náklady. Dotace poskytnutá zálohově sníží potřebu na výši úvěru, čímž se úvěr stane dostupnějším pro více domácností. Zbývá tedy vyřešit otázku, z čeho financovat zbylé náklady?

Stejnou otázkou se letos zabývala také Modrá Pyramida ve svém průzkumu, který provedla společně s agenturou Ipsos. Podle výsledných dat se tři pětiny Čechů chystají investice na úsporu energií financovat vlastními prostředky a každý šestý si chce vzít nějakou formu úvěru. Pojďme se tedy spolu podívat, jaké jsou na trhu dostupné možnosti úvěrového financování pro potřeby zateplení a dalších investic do úsporných opatření.

Zvýhodněný úvěr od státu s garantovanou sazbou

Mimo dotaci budou mít úspěšní žadatelé také možnost od začátku příštího roku využít zvýhodněných podmínek pro úvěr od stavebních spořitelen. Ty by na rekonstrukce starších rodinných domů v rámci tohoto programu měly dle ministra Petra Hladíka nabízet úrokovou sazbu mezi třemi až čtyřmi procenty. Záležet však bude na aktuální ekonomické situaci a vývoji úrokových sazeb. Spořitelny majitelům nemovitostí také nabídnou fixaci úrokové sazby po celou dobu splatnosti. Stát chce tímto krokem podpořit rodiny, které by si jinak nemohly nákladnou přeměnu domu dovolit, a zároveň se nemohou zúčastnit projektu NZÚ Light

Klasická hypotéka 

Dalším možným způsobem financování je klasický hypoteční úvěr. Ten lze čerpat nejen na koupi nemovitosti, ale také na její rekonstrukci. K získání hypotéky je nutné splnit zejména základní požadavky pro získání úvěru. Zájemce o hypoteční úvěr musí prokázat dostatečnou bonitu, mít požadovaný příjem a samozřejmě dobrou úvěrovou historii.

Zelená hypotéka na úsporné opatření

Poskytovatelé půjček a hypoték nabízejí zájemcům o investice do úsporných opatření speciální úvěry. Řeč je o tzv. zelených hypotékách a oproti klasickým úvěrům na bydlení mají tyto půjčky zpravidla o něco nižší úrokovou sazbu. Finance z této hypotéky či úvěru je nutné využít účelově na nákup, stavbu nebo rekonstrukci úsporného nebo ekologického bydlení. 

POZOR, u těchto hypoték si banky určují další specifické požadavky, které je nutné splnit pro získání nabízených výhod. Získání hypotéky může být proto o něco komplikovanější než v případě klasické hypotéky.

Jak nejlépe financovat zateplení a další úpravy?

Možností, jak financovat zateplení domu, ale i další úsporná opatření a úpravy určené ke snížení množství spotřebované energie, je skutečně mnoho. Abyste čerpali veškeré možné dotace a k tomu získali také nejvýhodnější financování, je nutné znát aktuální možnosti, které stát i trh nabízí. Neváhejte a obraťte se na mě s žádostí o bezplatnou konzultační schůzku, na které vám nastíním vaše možnosti.

Díky dotačním programům a zvýhodněným nabídkám lze zajistit výhodné financování, které vám investované prostředky vrátí v co nejkratším čase. Využijte toho!