Hypotéka na financování energeticky úsporných opatření

Zdá se, že i ti nejzarputilejší spotřebitelé pochopili, že na vysoké ceny energií si budeme muset na nějaký čas zvyknout. Jedinou cestou, jak lze v dnešní době úspěšně bojovat proti vysokým cenám, je trvalé snížení spotřeby energie formou investic do energeticky úsporných opatření. Výhodou je, že na některé opatření lze využít státní dotace a na financování můžete čerpat hypoteční úvěr.

Na financování úsporných opatření využijte dotace

Stále více českých domácností řeší v posledních měsících, jak ušetřit na energiích. Lze očekávat, že ti, kteří se na letošní topnou sezónu nestihli dobře připravit ještě před jejím začátkem, budou menší či větší úpravy spojené s úsporou spotřeby energií zvažovat poté, co jim přijde konečné vyúčtování na konci sezóny.  Dobrou zprávou je, že část celkových nákladů pomůže občanům zafinancovat stát formou dotací.

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám lze získat dotace na pořízení tepelného čerpadla či domácí solární fotovoltaické elektrárny, a to až na polovinu výdajů, které jsou spojené s pořízením a instalací tepelného čerpadla. V polovině listopadu byl dokonce spuštěn nový dotační program Nová zelená úsporám Light, který je určen těm nejzranitelnějším domácnostem a nabízí finanční pomoc na snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů až do výše 150 tisíc korun. 

Kdo nemá úspory, může využít hypotéku

I když je pomoc od státu dobrým krokem, jak pomoci domácnostem s financováním nákladných opatření, část nákladů ponese na svých bedrech každý, kdo se do úspor rozhodne investovat. A pokud vás přepadá splín, protože se vaše úspory po covidové a energetické krizi značně ztenčily, ne-li vyčerpaly, nemusíte zoufat. Na financování energeticky úsporných opatření lze využít také úvěrové financování, a to dokonce ve formě hypotečního úvěru. Můžete tak těžit z nižší úrokové sazby a delší doby splatnosti než v případě klasického spotřebitelského úvěru, takže zásah do rodinného rozpočtu nemusí být tak výrazný, jak by se mohlo na první pohled zdát. 

Jak postupovat při žádosti o dotaci a hypotéky na fotovoltaiku či zateplení?

Žádost o čerpání dotace můžete posílat ještě před zahájením projektu, ale také po jeho dokončení. Vyplacení dotace je však vždy závislé na dokončení projektu, takže peníze obdržíte až zpětně.

Tím prvním krokem, který byste měli podniknout, pokud nemáte vlastní prostředky a rozhodnete se zateplovat nebo třeba pořídit fotovoltaický systém, by proto mělo být vyřízení hypotečního úvěru. Měli byste si připravit položkový rozpočet a harmonogram stavby, který bude nutný doložit pro schválení hypotéky. Neobejdete se ani bez zpracování odhadu nemovitosti, který bude zohledňovat jak stávající, tak budoucí cenu vaší nemovitosti.

Určitě je vhodné řešit financování s odborníkem, který vám dokáže poskytnout nabídku vícero bank a nezávisle zhodnotí a porovná jednotlivé parametry hypotéky. V této oblasti se můžete s důvěrou obrátit na mě, protože spolupracuji s téměř všemi hypotečními bankami a dokážu vyjednat pro své klienty ty nejlepší možné podmínky hypotečního úvěru.

Jakmile budete mít projekt spojený s úsporným opatřením hotový, můžete žádat o vyplacení dotace, kterou lze využít na částečné umoření hypotečního úvěru, čímž si ještě zkrátíte dobu splácení nebo výši měsíční splátky, záleží na vás. Dalším bonusem je úspora energií, kterou vám zateplení či jiné řešení vytápění přinese, a které může časem vyvážit i zvýšené náklady na poskytnutý úvěr

Chcete vědět více? Zajímá vás, jak by financování vypadalo ve vašem případě? Neváhejte se na mě obrátit.